Учора я виходила з дому на свою щоденну прогулянку у пошуках натхнення (і у магазин за продуктами) та зустріла менеджерку нашого будинку. Вона росіянка і, як турботлива жіночка, поцікавилася нашими справами. Ми мило вели розмову і вона спитала, чи я йду на роботу. Мене чомусь ударило струмом і після паузи я відповіла, що зараз якраз вступаю до університету. Менеджерка захоплено вигукнула «Умница!» і побажала успіхів. Після цієї короткої і, здавалося би, буденної розмови я йшла вулицею сумна-сумнісінька. Я дивилася на знайомі акуратні будинки, відчувала свіже весняне повітря, чула спів птахів – що ще треба для щастя? Та всередині мене боролися здоровий глузд і дурні стереотипи.
Подібні внутрішні колізії трапляються у мене доволі часто. Особливо після того, як я вийшла заміж і кинула університет. Завжди були люди, які говорили, що це невірний, нерозумний крок. Можливо, з-боку так і здавалося, але мій внутрішній голос стверджував, що я все роблю правильно. Зараз, коли ця ситуація вже позаду і вибір зроблено, мій мозок (вірніше, не найрозумніша його частина) знайшов нову причину сумувати і докоряти.
Уперше за 13 років я не ходжу щодня на навчання, не працюю за розкладом, не вмираю від дедлайнів і сама собі бос. Уперше я залежу лише від самомотивації і самодисципліни. У мене є ціль і я роблю кроки для її досягнення: завела блог, пишу в Ukrainian Vancouver, склала IELTS, подала заявку на омріяну програму в університеті і самостійно вчу іспанську.
Незважаючи на все вищезгадане, я час від часу відчуваю докори сумління, що, маючи дозвіл працювати, не йду на звичайну стабільну роботу і живу на гроші Андрія. Щоки феміністок мають горіти від сорому за мене, бо ж як можна бути фінансово залежною від чоловіка. Але письменництво не приносить дохід відразу. Мені ще вчитися і вчитися, перелаштовуватися на англомовний лад і відточувати навички. Я відчуваю це внутрішньо і розумію свідомо. Є і інші варіанти. Роботу в Starbucks чи магазині я не вважаю поганою, але це не стане корисним досвідом у професійному плані, забере час/енергію і не наблизить мене до цілі. Якщо би була фінансова потреба, я хоч завтра подала б резюме на роботу в кав’ярню.
Серед потоків подібних думок я зупиняю себе і кажу: «Гей, тобі 19. Ти – студентка. Ти не зобов’язана працювати з 8 до 18 лише заради принципу. Ти нічого нікому не зобов’язана».
Я давно зрозуміла, що ці докори ніколи не лунали у мій бік від інших людей. Вони лише у моїй голові. Я сама себе засуджую. Ох, цей комплекс відмінниці.
Тому я спробувала відповісти на питання “Звідки це?”. Хто чи що вкоренили у моїй голові подібні стереотипи? Звідки це поняття “нормальної роботи”, коли все більше і більше людей працюють з дому чи стають фрілансерами?
Моє життя несподівано зійшло зі стандартного курсу «школа – гарний університет – стабільна робота». І я злякалася. Виправдання щодо віку чи особливостей творчої професії іноді здаються лише наслідками ліні чи нерішучості. Фільми, книги, Інтернет наповнені історіями юних і багатих – людей, які стали мільйонерами, відкрили свій бізнес, написали книгу, врешті-решт. Чуючи звідусіль подібні історії, волею-неволею замислюєшся, чим гірша я чи що не так я роблю.
Але чомусь ми забуваємо, що таких історій одна на мільйон.
З дитинства нам ставлять одне й те ж питання: «Ким ти хочеш стати, коли виростеш?». Дорослі милуються, коли рожевощокий усміхнений малий відповідає, що стане поліцейським, пожежником чи космонавтом, а дівчинка – моделлю, акторкою, співачкою. Ми виростаємо і розуміємо, що наші дитячі уявлення не корелюють з реальністю. Є низькоплачувані і неперспективні професії, є ті, які вимагають жертв і надзусиль. У результаті, ми йдемо туди, де платять більше.
Самореалізація вимірюється грошовим еквівалентом? Мені жаль це визнавати, але творчі люди сприймаються позитивно лише тоді, коли вони популярні, коли отримують визнання. «Мама, я буду гітаристом» звучить несерйозно. Людям, які виросли у суспільстві, де є робочий графік, бос і відносна стабільність, важко зрозуміти тих, хто виривається з загальноприйнятих стандартів і йде на вільні хліби.
Самореалізація приходить тільки у офісі? Люди схильні прагнути стабільного робочого місця, постійного кола колег і регулярної зарплатні. Частині приносить задоволення і сама робота, інші прив’язані до неї з необхідності чи просто від звички. Ми живемо не у казковому світі рожевих замків, де кожен має йти за своєю мрією. Щасливці ті, кому це вдається. Але для більшості на першому місці стоять стабільність, дохід, забезпечення сім’ї і власної старості. І це добре.
Та деяким судилася інша доля – терниста, непрогнозована, повна взлетів і падінь. Коли перед такими щасливцями відчиняються двері, за якими – шлях до справжньої мрії, цей єдиний крок може стати найважчим рішенням у житті.
Існують тисячі стереотипів про те, як це – мати творче життя. Пробувати, помилятися, бути на межі бідності і казкового багатства. Цей шлях лякає. Незрозуміло, коли прийде визнання, коли буде опубліковано книгу і чи взагалі вона буде написана. Незрозуміло, які конкретні кроки приведуть до кінцевої мети. Незрозуміло, чи підтримають рідні і друзі. Попереду мало не прірва і лише Бог знає, що внизу, – батут чи провалля.
Для того, щоб відійти від шаблонів, необхідна сміливість. Франко, Кафка і Роулінг мали сміливість заявити про себе, поділитися Словом – і воно закарбувалося у серцях мільйонів. Кожен, хто пише, десь глибоко всередині мріє одного дня прокинутися таким же відомим, як і вищезгадані товариші. Слава, визнання, багатство, шкільні підручники з літератури і, у перспективі, вечори пам’яті і портрети над партами школярів.
Та, правду кажучи, письменників – мільйони, а скількох з них ви можете назвати (а якщо не враховуючи обов’язкової шкільної програми? 😊) . Страхи творчих людей цілком виправдані. І я – одна з них. Що буде далі? Я не знаю. Можливо, я передумаю і знайду нарешті нормальну роботу. Можливо, у мене вистачить волі і підтримки, щоб йти далі.
Знаєте, забудьте, що я там казала (писала) зверху. ЙДІТЬ ДО СВОЄЇ МРІЇ! У вас може вийти, а може й ні. Але ви, принаймні, спробуєте.
Шлю цілунки й обійми,
Юля
Олег Валентый
Сонечко, ти повинна робити те, до чого в тебе є хист, бажання . Нотки сумніву дають напевне можливість зрозуміти напрямок руху, орієнтації в просторі, але не повинні ні в якому разі гальмуватм рух. Твори, насолоджуйся, неси людям радість😀
Roman Derkach
Питання одне: Чи повернется ви в Україну в майбутньому, чи залишитися в Канаді такими простими, які прости втекли від проблем, чим намагатися їх змінити тут, в рідній Україні?
Юлія
Не знаю, як це питання стосується теми статті, але відповім. Ми не втікали від проблем, у нас з’явилася можливість побачити світ – і ми її використали. Де ми будемо жити через 5, 10, 20 років – не маю уявлення. Подорожі і життя у різних країнах розширюють світогляд і межі сприйняття. Бажаю і Вам дивитися на світ трохи ширше і бачити не лише біле/чорне.
Roman Derkach
Моє питання і не стосувалося теми, я начебто конкретно не вказував що до чого з вашої статті я задав питання. Я дивлюся на світ трішечки ширше, і окрім білого та чорного є ще колір лайна та велика низка проблем – Україна знову втратила 2 гарних спеціалістів на прикладі вас з Андрієм. Шкода, але що поробиш, таке життя. І на мою думку ПМП – це трішки не подорожі
Юлія
Повторю, ми не знаємо, де будемо жити, і Канада – один з перехідних пунктів. Мій блог не про політику чи економічні проблеми України. Ок, з України їдуть спеціалісти, в Сирії помирають діти, у Ванкувері сотні безхатченків і наркозалежних. Так, це правда, але це не те, чим я тут займаюся.
У кожного своє життя і свій вибір. Закликаю поважати загальнолюдське бажання бути щасливим. Я думаю, Ви теж прагнете щастя.
І на майбутнє – я більше не розводитиму у цьому блозі демагогію щодо “лайна”. Це мій інформаційний простір і коментарі, які не стосуються теми будуть видалені.
Roman Derkach
Видаляйте – видаляючи пам’ятайте, що окрім вашого щастя, подумайте про ближнього свого.
Roman Derkach
Те що ви привели щодо інших країн, відбувається і на ВАШІЙ колись мабуть рідній землі. Питання в тому, що ви будете розказувати своїм дітям, котрі будуть запитувати нестандартні питання.
Катерина
Теж мучуся такими ж думками, закінчила універ, старалася, вчилася, але з роботою не склалося. Хотілося злізти з шиї батьків, виїхала на заробітки. я не реалізую себе на цій роботі, то не моє покликання, професія чи хоббі, робота не приносить задоволення, а я не почуваюся корисною. Хочу знайти себе
Roman Derkach
Спробуйте переглянути фільм ” Траса 60″, можливо він вкаже вам на шлях, котрий в підсумку вам допоможе відшукати та реалізувати себе як особистість в соціумі, щоб це вам приносило як задоволення так і користь.
Юлія
Розумію Вас. У всіх нас різні життєві умови і можливості, є ситуації, з яких, здається, немає виходу. Та, як каже моя мама, вихід є завжди і всюди. Можливо, Вас стримує страх зробити якийсь радикальний крок, кардинально змінити спеціальність або згадати, до чого лежить душа. Можливо, варто спробувати знайти щось за спеціальністю чи зайнятися самоосвітою. Спробуйте уявити, якою для вас є ідеальна робота – і через якийсь час ви відчуєте, які кроки допоможуть перетворити мрію на реальність. Вірю, що у Вас ще все попереду. Не втрачайте надії!
Ірина
Ваші натхненні та радістні дописи – як усмішка сонця та подих вічної віри в неминуче щастя 🙂 Не кидайте писання либонь для себе, якщо навіть не буде мотивації писати для інших 🙂
Я не так хорошо владею украинским, как русским, поэтому вначале всего лишь отдала дань уважения, а теперь все же буду пользоватся привычным инструментом, с Вашего позволения 🙂
Если совсем уж неуютно, можно попробовать восстановиться в университете и перевестись на заочную или дистанционную форму обучения. Даже если усилия по получению диплома будут бессмысленными, как, скорее всего, и сам диплом, душевный комфорт – дороже. То, что нужно, отомрет со временем и перемены будут восприниматься легче и проще 🙂 Возможно, дело не в образовании, а скорее – в резкой смене обстановки и среды общения, второе даже важнее…
Но судя по сданному экзамену, курс выбран правильно – зачем контроль сверху и рамки тому, кто сам успешно ставит себе цели и с ними справляется?! 🙂 Другой вопрос – что цели могут трансформироваться за время пути. Даже если не получится с писательством – получится что-то другое! Не менее прекрасное и замечательное 🙂 А если для самореализации очень нужно чуть-чуть работать – можно попробовать давать уроки английского в онлайн-школах, например, или побыть гидом для наших. Старбакс плох уж только тем, что там можно остаться и навсегда 🙂
Юлія
Спасибо за приятные слова и за то, что читаете!
Думаю, произошло некоторое недопонимание. Я имела ввиду, что университет был тяжелым выбором, но это уже далеко позади и я ни чуточки не жалею (и учусь на заочном 🙂 ). Моя история – всего лишь иллюстрация к теме внутренних сомнений и ненужных стереотипов.
Полностю согласна с Вами насчет трансформации целей. Мне кажется, после переезда и всех сопутствующих перемен в жизни я стала легче принимать неожиданные повороты судьбы и воспринимать все как полезный опыт. Спасибо за такой душевный отклик! 🙂
Ірина
Ой, ну так тогда и вообще замечательно, что всё хорошо! А порассуждать всегда интересно… и заодно есть о чём почитать! 🙂
1 рік в Канаді – наше інтерв'ю – mostiki
[…] Мабуть, менше гризла би себе (про це писала у статті). Але я знаю, що легко не буває. У 20 років хочеться […]